3 mýty o štěstí

18 července, 2017 Honey Zatím žádný komentář

3 mýty o štěstí – věříme jim?

Dnes se s vámi chci podělit o 3 nejčastější mýty o štěstí. Je dobré o nich vědět, protože se mohou stát překážkami na naší cestě v prožívání štěstí. A i když máme pocit, že už o nich víme, že jsme je prokoukli, přesto jsou často jejich semínka zakořeněna hluboce v našem podvědomí a my se kolikrát necháváme lapit zpět do jejich sítí.

Mýtus č. 1: Lepší životní okolnosti mě udělají šťastnější

Lepší výchova, lepší lidé okolo mě, lepší místo k životu, lepší vzduch, lepší rodiče, lepší tvář… Životní okolnosti mají opravdu vliv na náš život a na to, jak se budeme cítit, ale – teď čtěte pozorně – údajně z pouhých 10%! Tedy z 90% je naše štěstí nezávislé na vnějších okolnostech. Takže kdyby se podmínky k životu výrazně zlepšily, náš pocit štěstí by to zasáhlo z pouhých 10%, a to není skutečně nijak moc. Jak je to možné?

 

Lepší podmínky na nás mají vliv totiž jen dočasně. Tak třeba dovolená, najednou se ocitneme v lepším prostředí, na čerstvém vzduchu, jíme kvalitnější jídlo, máme k dispozici bazén, pláž, míchané nápoje a all inclusive servis. První dny jsme nadšení, máme radost, užíváme si to, ale po 14 dnech už nás bazén tak neláká, pláž nás nudí, jídlo je pořád stejné a vzduch už ani neregistrujeme. Kdybychom tady měli žít trvale, byli bychom opravdu šťastnější?

 

Štěstí není skutečně o okolnostech, štěstí je o přístupu k okolnostem. Vnější podmínky za nás samy nic nevyřeší, jde o náš postoj, jde o to, jak se k životu stavíme, jak ho dokážeme sami vnímat a prožívat a nakolik si ho dokážeme vážit. Pokud neumíme vidět krásu okamžiku, nebudeme ji vidět ani v Karibiku na lehátku.

Mýtus č. 2: Víc peněz znamená víc štěstí

Jsme mnohdy zarytě přesvědčeni, že abychom mohli být šťastnější, potřebujeme více peněz. Proč? Protože za peníze můžeme mít to lehátko a dovolenou v Karibiku. Ale to jsme zase zpátky u okolností.

 

Lidé, kteří mají pocit, že mají málo peněz, vidí důvod svého neštěstí opravdu často v nedostatku financí. Ale lidé, kteří zbohatli a stali se milionáři, byli podrobeni zajímavému průzkumu. Třetina z nich se cítí opravdu šťastnější než lidé s průměrným příjmem, další třetina se však cítí úplně stejně a poslední třetina dokonce méně šťastná než ti průměrně vydělávající. Takže jsou na tom obě skupiny vlastně shodně.

 

Dle jiného průzkumu je 20% Američanů „bohatých“, ale pouhých 0,5% se tak i cítí! Co z toho vyplývá? Že peníze nám nedokáží zajistit, abychom se cítili bohatými. A proč? Protože stále bude chybět něco uvnitř nás samotných, určitý pocit naplnění a uspokojení. Lidé často narážejí na pocit, že i když mají víc než dřív, stále to není dost, a tak si myslí, že protože necítí ten pocit plnosti a bohatosti, zřejmě potřebují ještě víc. A laťka se pořád posouvá a nemá konce. Udržují se v režimu: „S tím, co mám, nejsem spokojen, potřebuju stále víc.“ A to mi nepřipadá jako definice štěstí.

Mýtus č. 3: Vztahy nás udělají šťastnější

Tento mýtus způsobuje to, že mnohdy po vztahu prahneme jako po spáse a bojíme se toho, že zůstaneme sami. Skutečně jsou ale lidé v dlouhodobých vztazích šťastnější než ti, co jsou sami? Tady se zase velmi hezky hodí studie, která 15 let zkoumala 24 000 lidí a jejich pocit štěstí v závislosti na bytí či nebytí ve vztahu. Tato studie odhalila to, že lidé v dlouhodobějších vztazích jsou skutečně o něco šťastnější než ti single, ale – opět čtěte pozorně – tito lidé byli šťastnější už předtím, než vstoupili do vztahu. Už když byli single, tak byli šťastní.

 

Takže vztahy vůbec nesouvisí s větším pocitem štěstí. Studie říká jen to, že štěstí je atraktivnější, proto se šťastní single většinou stali i šťastnými dlouhodobými partnery, kdežto nešťastní single zůstali většinou single. Pokud neumíme být šťastní sami se sebou, nebudeme šťastní ani ve vztahu. Vztahy nám štěstí prostě nezajistí.

Co bylo dřív – důvod nebo štěstí?

Proč se teda někdy zdá, že ti, co jsou šťastní, mají většinou skvělého partnera, dostatek peněz a vhodné životní okolnosti? Je to jednoduché. Byli šťastní už dříve, než to všechno měli. A svým šťastným přístupem k životu si přitáhli i šťastné partnery, šťastnou práci a šťastné okolnosti do života, zkrátka se jim začalo „dařit“, protože tak byli sami naprogramováni. Ten proces byl zkrátka opačný. Nejprve bylo štěstí, a pak byly šťastné vnější události. Z toho vyplývá, že pokud chceme ty šťastné události, musíme být nejprve šťastní. A k tomu nepotřebujeme následovat žádný z výše uvedených mýtů, ale vlastní srdce.

 

Jak na to popisuji třeba ve svém ebooku Štěstí je v každém z nás nebo v mém Online kurzu. Koukněte 🙂

 

S láskou Honey

 

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − 13 =