5 jednoduchých technik pro uvědomění si vlastní přítomnosti

27 srpna, 2017 Honey Zatím žádný komentář

 

Tyto jednoduché způsoby na podporu uvědomění si vědomé přítomnosti můžete zkoušet provozovat, jak často budete sami chtít:

 

1  Ať už někde sedíte, čekáte nebo něco vykonáváte, zkuste 5 až 10 minut pozorovat své myšlenky, aniž byste se je snažili nějak potlačovat nebo měnit. Prostě je nechte jen tak být, nehodnoťte je, jen je pozorujte, jako byste sledovali nějaký film ve své hlavě. (Toto nám pomáhá přijmout naše myšlenky, aniž bychom se jim bránili a pokoušeli se jich zbavit. Učíme se nechat je být a přitom se do jejich dramatu nezapojovat.)

 

2  Sedněte si na chvíli a zaměřte pozornost na střed svého těla, na oblast srdce a 5 až 10 minut takto zkuste pobýt. (Zaměření pozornosti do těla jemně přenese soustředění od hlavy k srdci a myšlenky tak přestanou mít navrch.

 

3  Při jakékoli činnosti či nečinnosti se zaměřte chvíli jen na dýchání, vnímejte proud vzduchu vstupující vaším nosem do vašich plic, pohyby břicha a hrudníku a proud vzduchu a uvolnění při vydechnutí. Nesnažte se dech nějak ovládat nebo měnit, dýchejte přirozeně a jen svůj dech pozorujte. (Čím pomaleji dýcháme, tím pomalejší je i aktivita mysli. Když na pár vteřin zadržíme dech, i myšlenky se na chvíli zastaví – vyzkoušejte si to.)

 

4  Při chůzi si zkuste co nejvíce uvědomovat každý svůj krok, pohyb a střídání nohou, došlapování na paty, přenášení váhy, udržování rovnováhy, pohyby rukou při chůzi, všechny svaly, které se zapojují… (Vědomé vnímání těla opět odpoutává od myšlenek, protože pozornost přechází od hlavy k tělu, a soustředění na každý krok nás udržuje neustále v přítomném okamžiku, kde myšlenky nemohou přežít.)

 

5  Meditace ušima – najděte si klidné místo a zaměřte se na ticho, které lze „slyšet“ mezi jednotlivými zvuky, soustřeďte celou svou pozornost na ticho, koupejte se v něm, nechte ho prostoupit vámi… (Brzy ucítíte, že i mysl je tišší než obvykle, protože jste si uvědomili „něco“, co mysl přesahuje – prostoupilo vás prosté „bytí“.)

 

S láskou Honey

 

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + nineteen =