Honba za štěstím, které neexistuje

22 února, 2016 Honey 3 komentáře

Honba za štěstím, které neexistuje

Nejste tady, abyste něco dokázali. Jste tady, abyste byli. Abyste se naučili tady prostě jen být. Kdo myslíte, že je šťastný člověk? Je to ten, co dokázal, dosáhl, ovlivnil, udělal, vymyslel, naučil se… (doplňte sami „co“)? Anebo ten, který žije, dělá, tvoří, učí se a ovlivňuje? Být šťastný neznamená něčeho dosáhnout. Něco získat. Něčím se stát. Šťastný znamená plynoucí, přítomný, žijící právě teď. Šťastní můžete být jen právě v tuto chvíli, anebo vůbec. Všechen život je teď, a proto i šťastní můžete být jen a jen teď.

Štěstí se nikde nezískává

Nevěřte tomu, že štěstí je nějaká věc nebo životní okolnost, která je někde v budoucnosti a ke které musíte dojít. Slovo štěstí bychom měli nejlépe zapomenout. Vytváří totiž iluzi, že to je něco ohraničeného, ukončeného, téměř hmotného a že se snad někde rozdává nebo lépe nakupuje. Že potřebujeme něco, abychom se k němu dostali. Peníze, úsilí, čas, trpělivost, vůli, intriky, vypočítavost a kdoví co ještě. Někdo ho už dostal, někdo se za ním pořád pachtí, někomu ho už vzali a někdo ho nikdy prostě nedosáhne.

 

Možná vypadá honba za štěstím v průběhu života nějak takhle. Až dostanu péči a pozornost, budu šťastný. Až dostanu autíčko nebo panenku, budu šťastný. Až vyrostu a budu samostatný, budu šťastný. Až budu mít takovéto tělo, budu šťastný. Až budu mít od někoho lásku, budu šťastný. Až budu mít peníze, budu šťastný. Až budu mít respekt, budu šťastný. Až dokážu vychovat šťastné děti, budu šťastný. Až se naučím moudrosti života, budu šťastný. Až dosáhnu osvícení, budu šťastný. Až se naučím, jak být šťastný, budu šťastný…

Štěstí pořád uniká

A co se stane v pozdějším věku, když si člověk uvědomí, že už nic z toho nemůže získat, že to zkrátka nevyšlo, že se to nepovedlo? Možná teprve tehdy pozná, že nic z toho mu štěstí přinést nemohlo. Nezůstane mu nikdo, nemá ani péči, ani pozornost, ani peníze, ani lásku, ani krásu, ani úctu, začíná hloupnout, zapomínat… Celý život se hnal za nějakou iluzí, štěstí už měl skoro na dosah, ale těsně před uchopením mu vždycky nějak uniklo. A přitom ho měl celou dobu v sobě. Mohl ho žít každou vteřinu svého života. Nic k tomu nepotřeboval. Absolutně nic.

 

Nečekejte až na konec života. Nečekejte na nic. Ani na večer, až budete mít chvíli klidu, ani na lepší náladu nebo na ten poslední problém, který ještě potřebujete vyřešit, než si dovolíte uvolnit se. Nenechte se ovlivňovat zpravodajstvím, reklamami, obchodními nabídkami a přestaňte vidět hodnotu v hmotných věcech.

Štěstí je teď

Nevěřte tomu, že musíte být silní, že něco musíte dokázat, že štěstí není zadarmo, že je potřeba prožít si tvrdý život nebo si štěstí nějak vydřít a vypotit. Nebo že jedinou cestou je splnit si své sny a touhy, ať už jsou jakékoli. Zbavte se veškerých myšlenek na budoucnost. Buďte teď. S tím co máte. S tím, jak vypadáte. S tím, jak se právě cítíte. Nic jiného není potřeba. Co se vám chce dělat právě teď? Udělejte to! Dovolte si to. Užívejte si to a prožívejte to, jako by ten moment byl nekonečný. Protože přítomný moment je nekonečný. Máte absolutní svobodu dělat si cokoli, co chcete. Jediné, co vám brání to udělat, jste vy sami.

 

Šťastný život je život naplněný přítomnými okamžiky, které prožíváte jako přítomné okamžiky a ve kterých jste jednoduše sami sebou. Ne nějakým panáčkem ovládaným společností a reklamami. Děláte si to, co se vám chce a na co máte chuť. Cítíte se tak, jak se vám chce se zrovna cítit. Jste tam, kde chcete být. Že to nejde? A proč by nešlo? Že to vidím moc jednoduše? A co je jednoduššího než dělat to, co dělat chcete? A co je složitějšího než bránit sám sobě všelijakými taktikami a výmluvami a kličkami, abychom zkrátka nemohli dělat to, co v srdci cítíme, že dělat máme?

 

Přestaňte si škodit, přestaňte si zakazovat, přestaňte hledat jen další a další výmluvy proč ne. Hledejte tisíc důvodů proč ano. Šťastný člověk je svobodný člověk, který nenechá nic a nikoho, aby ovládali jeho mysl. Je to člověk, který žije zodpovědně sám k sobě a ke svému srdci, který chápe, že má na vybranou a že je jen na něm, jak bude žít. Vy sami si tvoříte své štěstí každou vteřinou svého života. Vy jste ten zdroj. Ta nevyčerpatelná studna, ze které můžete brát ihned, kdykoli, kolik chcete, jak často chcete, neustále a navěky. Zeptejte se svého srdce, zda je to pravda.

 

S láskou Honey

 

Štítky: ,

3 Comments on “Honba za štěstím, které neexistuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight − six =