Jak se zastavit hned teď a vnímat přítomnost

16 února, 2017 Honey Zatím žádný komentář

Zatímco čtete tento článek, možná sedíte nebo stojíte, třeba i ležíte a odpočíváte. Možná jste dokonce na cestě, jedete v autobuse nebo někde čekáte. Vlastně je to jedno. Přítomnost si můžete uvědomit kdykoli a kdekoli. Zaměřte se nyní na slova: „Já jsem.“ Nechtějte je ničím doplnit. Já jsem. A tečka. Existuju. Nechejte v hlavě znít jen tato slova.

Bytí prostupuje vším, proto je tak snadné ho přehlédnout. Ryba žije ve vodě a přitom vodu lehce přehlédne. Je to pro ni všechno, nezná nic jiného, bere ji za samozřejmou. Bez vody by ale její existence nebyla možná. Říká druhé rybě: „Už jsem tolik slyšela o vodě, ale nemůžu ji pořád najít.  Koukala jsem se fakt všude…“

 

Skutečná přítomnost

Jste tady, v tomto okamžiku. Bez vaší přítomnosti by zde nebylo co k vidění, žádné zvuky k poslechu. Co je to, co umožňuje vidění a poslech možným? Co je to, co vám umožňuje žít a celému světu existovat?

 

Uvědomte si onu dimenzi hloubky ve vás samotných, onu pozornost a živost, která ve vás existuje a kterou jste vy sami. Jde o vědomí, které si uvědomuje existenci svou i všeho kolem. Je to stav klidu a nekonečného prostoru, který je vždy v pozadí za vším, co se děje. Nějaký zvuk vás třeba může vyrušit, ale tento stav klidu je pořád tam, kde byl, a v pozadí nerušeně pozoruje. Někdo do vás může třeba strčit, ale v nekonečném prostoru se nic nezmění.

 

Teď a tady jste si vědomi života, kterým jste, cítíte ho v každé buňce svého těla, v každém nádechu… Můžete být třeba ve vězení nebo v královském paláci. A pocit bude pořád stejný. Nezáleží na tom, kde jste a co se kolem děje. Vy vnímáte existenci něčeho mnohem většího, co přesahuje všechny vnější okolnosti. Cítíte, že svět je jen jedním aspektem této dimenze, jedním z jejích projevů.

 

Proto je jedno, zda jste mladí nebo staří, úspěšní nebo neúspěšní, bohatí či chudí. Nezáleží na vaší minulosti ani budoucnosti. Myšlení tady není důležité, neovládá vás a neumí vás přesvědčit, že je jediným, co existuje. Je zase jen jedním z mnoha aspektů a možností této nekonečné dimenze.

 

Bez ztotožnění s myšlením přestanete vnímat oddělenost od světa a ostatních. Už nejste „vy“ a „oni“, ale jedna jediná dimenze, kterou jsme všichni součástí i určitým projevem. Tak jako je každá kapička vody součástí jednoho oceánu… Poznali jste svou podstatu, své všudypřítomné bytí, které nikdy nemizí a ke kterému máte neomezený přístup…

Tip:

Konkrétní techniky na prožívání vědomé přítomnosti v každodenním životě budu ukazovat na svém semináři 9.3. v Praze v centru AVASA. Přijďte se na mě podívat a dozvědět se více o tom, jak být prostě šťastný 🙂 Více o semináři najdete zde.

 

S láskou Honey

Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 5 =