Lze rozumem dosáhnout štěstí?

Duben 28, 2016 Honey Zatím žádný komentář

Lze rozumem dosáhnout štěstí?

Dneska se chci zamyslet nad otázkou, zda lze rozumem dosáhnout štěstí? To, že používáme rozum ve snaze nějak zkvalitnit náš život, je běžná věc. Někde si něco přečteme, někdo nám něco prozradí, někoho potkáme a inspirujeme se nebo jenom přemýšlíme a hledáme vlastní cesty. Můžeme se snažit zbohatnout, proslavit se nebo něco získat. Ale stejně tak se můžeme zaměřit na cíl pozitivního a oduševnělého člověka. Už nepotřebujeme něco mít, ale zase chceme něčím být. V obojím případě však používáme mysl, aby nás do toho ideálního vysněného budoucího stavu dostala.

Mysl a srdce

Jenže mysl tam může dostat jen samu sebe, nemůže tam dostat naše srdce, a tedy ani náš prožitek. Nemůže tam dostat nás. Naše srdce totiž žije teď a ne v budoucnosti. Nějaká budoucnost je mu ukradená. Mysl však z budoucnosti čerpá sílu. V momentě, kdy jede na plné obrátky, se naše srdce uzavře. Ve chvíli, kdy se zastaví čas a vyprázdní naše hlava, v tu chvíli se srdce zase otevře. A tehdy pocítíme něco zcela odlišného, něco, čemu já říkám štěstí. Proto rozum štěstí nemůže nikdy dosáhnout.

A proto čím víc se o něco snažíme, tím víc nám uniká všudypřítomná radost. Čím víc plánujeme, přemýšlíme, čím víc se učíme a trénujeme, paradoxně se sami od sebe vzdalujeme. Až ve chvíli, kdy rezignujeme, uvolníme tlak a podvolíme se přítomnosti bez ohledu na její charakter, tehdy nás naplní úleva – právě ta úleva, kterou jsme očekávali a mysleli si, že přijde jako důsledek intenzivní snahy rozumu. Ať už se snažíme o cokoliv, dosáhneme toho jen tehdy, až se snažit přestaneme.

Každá snaha a touha má v sobě stejné prvotní přání – přání jednoty, lásky, naplnění či splynutí. Mysl nás odděluje, proto k jednotě a splynutí nikdy nepovede. Tím, že nakouknete pod záclonku mysli, vkročíte do tajných dveří, za nimiž čeká vše, po čem jste kdy toužili.

S láskou Honey

Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *