„Proč“ nefunguje

15 února, 2016 Honey 7 komentářů

Proč nefunguje

Nesnažte se pořád všechno pochopit. Nesnažte se mít všechno zdůvodněné. Nesnažte se pochopit ani samotný život! Nikdy jej totiž pochopit nemůžete. Život je záhada. Nikdo nám nemůže dát odpověď na otázku „Proč?“ Pravda je taková, že bychom se s žádným vysvětlením neměli spokojit jako s univerzální pravdou. Ani s tímto. Vlastně bychom měli neustále pochybovat – je to skutečně tak? Na každou věc na tomto světě je možno nahlížet z x různých úhlů pohledu – a každý může být pravdivý a přitom žádný ne univerzálně. Slova jako „nikdy, vždycky, pořád, odjakživa, stoprocentně, nejdůležitější, nejvíce, maximálně“ jsou zbytečná.

Chceme vědět proč

Kdysi jsem se snažila přijít na všechny odpovědi. Je možné přijít na všechny odpovědi? Jaká hloupost byla snažit se o to. Nestačilo si říct: „To je jedno. Na tom nezáleží.“ Záleželo na všem. Nic nebylo jedno. Všechno muselo být vysvětleno. Každá myšlenka, každá špatná nálada, každý zdravotní problém, každý výsledek činnosti, naprosto vše. A pokud se mi dlouhodobě nedařilo najít uspokojivou odpověď na svou otázku, bylo zle. Mohla jsem se zbláznit.

A tak jsem si vždy musela za každou cenu nějakou odpověď najít. Ať byla sebevíc nerealistická nebo postavená na hlavu, musela jsem přece prozatím nějakou odpověď mít. A pokud se ukázalo, že nebyla pravdivá, ihned to chtělo najít novou, tentokrát pravdivější. Začarovaný kruh. Pomatenost mysli. Sebedestrukce.

Proč není důležité

Všichni jsme tak komplexní, provázané a nepochopitelně komplikované organismy, že ani není možné pochopit všechny děje, které se v nás i kolem nás odehrávají. A proč bychom je vlastně měli chápat? Můžeme ztratit celý život pachtěním se za nějakou uspokojivou odpovědí, anebo se na hledání můžeme vykašlat a začít žít tady a teď. S vědomím, že stejně nikdy život zcela pochopit nedokážeme. Život je tajemstvím, které lze pouze žít. Všechno v něm má svůj smysl a ten nám bude v pravý okamžik odhalen. Netlačte na něj.

Přijmete svou vlastní nevědomost, přijměte svou nedokonalost, přijměte všechny své otázky bez nutnosti znát odpovědi. Odpovědi přijdou samy. Možná, že na ně budete čekat dlouho. A možná, že je máte přímo před nosem, ale nevidíte je. Musíte k nim dospět. Až nastane pravý čas, možná si taky uvědomíte, že na všechno existuje jen jedna odpověď.

Život je jako film

Ať už řešíte cokoliv, nepřikládejte tomu význam. Není třeba z toho dělat problém. Odlehčete to. Zasmějte se sami sobě a svému zpackanému životu. Všem těm veledůležitým událostem, které se vám staly. Tak se prostě staly. No a co. Není třeba z toho dělat drama. Představte si to jako film. Ten taky hraje na efekt. Herci, kteří se snaží dojmout diváka svými umělými slzami v tragicky smutné atmosféře podbarvené tóny srdceryvné hudby… Je to skutečné?

Občas máme dojem, že ano a film nás tak pohltí, že máme na krajíčku i my. Ale o co jde? Jen o efekt. O manipulaci s naší myslí. A stejnou věc si děláme ve své hlavě sami. Jen klid. Nic nezůstává stejné. Proto ani naše aktuální situace nezůstane stejná navěky, ale změní se. Změna je nevyhnutelná. Proč si tedy ze všech problémů dělat těžkou hlavu? Stejně jednou odezní a ztratí na významu.

Honba za štěstím

Snaha něco vyřešit nám nalhává, že jakmile se nám to podaří, uleví se nám. Vše bude najednou OK. Budeme šťastní a spokojení. Omyl! Mysl nejde za štěstím. Jde jí jen o další a další příležitosti něco řešit. Jakmile vyřešíte jeden problém, vytvoří si další. Je to honba za nekonečnem. Je to trik, jak nás přimět něco stále hledat.

Ať už dosáhneme zdárného vyřešení čehokoliv, nebudeme šťastnější, než bychom mohli být teď. To s tím nemá co dělat. Štěstí je nezávislé a vychází zevnitř. Tak se přestaňte za něčím hnát a přijměte život se všemi těmi nedokonalostmi a nedořešenými věcmi a užívejte si tu vzrušující cestu učení a objevování. Jen cesta a všechna radost, která ji doprovází, nás může totiž skutečně naplnit.

S láskou Honey

Štítky: ,

7 Comments on “„Proč“ nefunguje

  1. Taktohle jsi napsala skvěle, smekám klobouk Honey ! Přijímám to co jsi napsala s vděčností 🙂 Don´t worry be happy, keep smailng, take it easy! Měj se, směj se a naplňuj své dny harmonií společně s Vesmírem v Tobě. Zdeněk Králík – tájčista, poeta dolněmčanský .

  2. Páni, to je zatím to nejlepší z Tvých myšlenek, i když vše co píšeš je pozoruhodné, takové nadýchané, uklidňující a přesto oslovující. Doufám, že někteří zoufalci se v té dnešní přetechnizované, uspěchané době pozastaví a začnou naslouchat své skutečné „JÁ“.
    Přeji hodně nápadů a piš!
    Hela

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + thirteen =