Proč tak vážně? :)

25 ledna, 2016 Honey Zatím žádný komentář

Humor je důležitý

Vzpomínáte na to, když jste byli dětmi? Jak vám vše okolo přišlo zajímavé, se vším jste si chtěli hrát, pořád jste něco zkoumali a dokázali si vyhrát několik hodin s naprosto banálními věcmi jako klacík nebo kamínek? Viděli jste vzrušení tam, kde ho dospělí nevidí. Napadaly vás bláznivé nápady, které by vám v dospělosti ani nepřišly na mysl. Život jste brali zlehka a hravě – byl pro vás jednoduše vzrušující hrou. Humor vás provázel na každém kroku. Přesně tak se musíte naučit brát život znovu!

Proč? Protože jen takto si můžete neustále přinášet radost do života a nepotřebujete k tomu zhola nic! Na všem lze najít humor, něco k popukání, něco, co vám vykouzlí úsměv na tváři. Jde jen o to, dovolit si to vidět. Popustit uzdu fantazii, vrátit se do dětských let a nemít strach ze ztráty vážnosti nebo respektu – totiž právě to byste měli pro tuto chvíli ztratit.

Jak nám humor může pomoci

V britském seriálu Červený trpaslík je jedna scéna s robotem Krytonem, který není schopen odmítnout opravu svého „poškozeného“ systému. Poškozený v tom smyslu, že do něj začaly pronikat skutečné lidské emoce a sebeuvědomění. Nedokázal prostě řici „Ne.“. Jeho lidská kamarádka mu však poradila dobrý trik – až se ho zase nadřízení zeptají, zda souhlasí s opravou jeho vadného systému a on nebude schopen odmítnout, má použít humor a zkusit si je představit na záchodě, jak tam trůní. To mu pomůže uvolnit se a projevit svou svobodnou vůli.

Podobný trik zabírá třeba při pohovoru nebo nějaké stresující zkoušce. Pro nás je uvolnění stěžejní, protože jen tak je možno naplno projevit naše pravé autentické já. A nejlepším způsobem není nic jiného, než udělat si legraci sám ze sebe. To nám pomůže vidět se z nadhledu, nebýt uzamčen ve svém programu a vniknout do vzácného přítomného okamžiku, který je pro naše šťastné bytí nezbytný. A navíc se pobavíte a okolí zřejmě taky 🙂

Uměním je pak v humor převést nepříjemné situace, což může být např. moment, kdy nás někdo kritizuje, kdy pociťujeme vztek, když jsme bez nálady nebo smutní, když se nám něco nedaří, když si uděláme veřejně „trapas“ apod. Tyto okamžiky jsou přímo vynikajícími příležitostmi projevit trochu humoru a smíchu a uvolnit tak probíhající situaci.

Já a humor

Tak např. já když sama sebe „nachytám“ při smutné náladě, zkusím se na sebe podívat zvenku, jak asi vypadám, jak se asi tvářím a svůj úšklebek ještě schválně hraně přeženu. To mě pobaví, protože na mě musí být fakt pohled a najednou je úsměv na světě! 🙂

Ideální příležitostí je třeba taky to, když se mi něco nepodaří – nedávno jsem např. šla vyhodit šestnáctikilový pytel plný použitého silikátu (stelivo pro kočky) a jak si tak jdu po chodbě, pytel se protrhl a výsledek si asi dovedete představit. Mohla jsem nadávat, naštvat se, anebo vzniklou vnitřní energii proměnit v humor (a samozřejmě v bleskurychlý úklid než půjde nějaký soused okolo). Předevčírem jsem byla třeba lítat ve větrném tunelu a videozáznam z této akce byl pro mě naprosto odzbrojující – větrem nafouklá líčka, lítající nohy a ruce a tělo snažící se nějakým způsobem korigovat směr – nazvala bych samu sebe asi jako křečka v křeči 😀

V různých náročných situacích třeba nevěnuji pozornost tomu, co kdo říká, ale spíš jak se u toho tváří – tohle pozorování dokáže člověka taky dost pobavit, kdy namísto ostré kritiky na vaši osobu vnímáte spíše jen rudé nafouknuté tváře onoho člověka, hlubokou milionkrát vrytou vrásku mezi jeho obočím, rozšířené buvolí nozdry nebo směšné tiky a rozhazování rukama a čekáte jen na to, kdy ten člověk praskne jako přetlakovaný balónek, v lepším případě si nahlas upšoukne 🙂 Člověk může buď brečet nebo se smát. Sami posuďte, co je pro nás větším přínosem.

Tipy pro zábavný den

Zkuste si každý den představit nějakou bláznivou věc, kterou děláte vy nebo někdo, s kým zrovna jste a čas od času si je dovolte udělat. Třeba při cestě do práce ve slušivém oblečení udělejte pár tanečních kroků slepičího tance nebo při debatě s kolegou si jen představujte jakoby říkal „blá blá blá“ a přitom myslel na to, jak ho svědí nějaká intimní část na těle, anebo se prostě jen po cestě zastavte a pozorujte ten shon, jak každý spěchá, jak je každý hrozně vážný a hraje si na důležitého nebo se s otráveným výrazem cpe do přeplněné tramvaje nebo autobusu… Těch způsobů je nespočet, opravdu záleží jen na vaší fantazii. Život je hra, pokud jej tak bereme a můžeme se v ní bavit natolik, nakolik si sami dovolíme. Smích ze srdce je totiž úžasné duchovní cvičení a jednoduše velmi příjemný zážitek!

S láskou Honey

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 1 =