Prostě se pustit aneb jak těhotenství změnilo můj život

Únor 15, 2018 Honey Zatím žádný komentář

Chtěla bych Vám vyprávět o svém těhotenství. O době, kterou jsem si vždy představovala jako nejromantičtější a nejněžnější, jakou vůbec mohu prožít. Ve svých snech jsem viděla sebe a své bříško, milujícího partnera, který mi ho hladí, a obrovskou lásku, která vše obklopuje. Nikdy mě nenapadlo, že těch devět měsíců bude jedno z nejtěžších období v mém životě.

 

Den, kdy jsem se dozvěděla, že to vyšlo, byl jeden z nejšťastnějších. Dlouho jsem na něj čekala, dva roky snažení, kdy jsem nemyslela na nic jiného. Bylo to mé největší přání. Všechno ostatní jsem už měla. Skvělého manžela, hmotné zabezpečení, radost ze života…  A stejně, dítě jsem brala jako něco, co mi „chybí“. Nedokázala jsem se smířit s tím, že je tady nějaký problém. Manžel měl špatné výsledky a malou pravděpodobnost oplodnění. Třikrát jsme to zkoušeli uměle, ale bez úspěchu. Zřejmě to tak mělo být.

Vzdání č.1: Přestat lpět na výsledku

Po dlouhé době neúspěšných pokusů jsem si něco uvědomila. Nemůžu své štěstí a naplnění odvozovat od něčeho vnějšího. Je třeba pustit se očekávání a lpění na dítěti. Ne, skutečně nepotřebuji ke šťastnému životu dítě. Přeji si ho, ale nemůže být jediným smyslem. To, že nepřichází, má svůj důvod a musí to tak být správně. Smiřuji se s variantou, že to třeba nikdy nevyjde a že je to moje cesta. Budu dál pokračovat ve svém životě, s radostí a láskou, a zaměřovat se na to, co je, na to, co mám a co nyní prožívám. A tak jsem zaměřila energii do tvoření a smysluplné práce pro druhé, a co se nestalo. V největším opojení krásou života jsem otěhotněla. Přirozeně.

 

První tři měsíce byly lehce nervózní. Bude vše v pořádku? Bude miminko zdravé? Vyjdou všechny testy dobře? Po ujištění ze strany doktorky se nám s manželem ulevilo a zdálo se, že nic krásnějšího být už nemůže. Pak ale (jak jinak) začaly první komplikace. Těhotenská nevolnost. Otázky „Proč?“, snaha s tím něco „dělat“, chápat souvislosti, zbavit se toho pocitu. Bylo to k nevydržení. Každý den žaludek na vodě, dvě tři potraviny, které jsem mohla sníst, neustálý pocit na zvracení, zoufalství po dobu několika dlouhých týdnů.

Vzdání č.2: Přijmout současný stav se vším, co obnáší

A pak jsem pochopila, že si celé utrpení způsobuji odmítáním toho, co je. Odporem vůči něčemu, co by mělo být podle mě jinak. Přestala jsem se tolik bránit pocitům nevolnosti, naopak se na ně zaměřila a snažila se je přijmout a vidět za ně. Soustředit se na přítomnost, na dech, na tady a teď. Neutíkat myslí do bodu „kdy už to konečně přestane“. Procitnutí do přítomnosti bylo jako živá voda. Záplava klidu a uvolnění a s tím související úleva i na úrovni těla. Nevolnost jsem zvládala čím dál lépe a sama začala postupně odcházet. Teď už chápu, že to byla taková první příprava na porod.

 

Už tehdy jsem cítila, že nevolnost naznačovala určité nepřijetí současného stavu, tedy i dítěte. Já jsem si byla však naprosto jistá, že ho chci. A tak jsem si začala všímat manželových postojů. Zpočátku tvrdil, že miminko chce také, a že také nechápe, proč tyto stavy zažívám.

 

Pak mě začala zlobit moje kočka Viky, pořád mňoukala a chtěla, abych se jí věnovala. Bylo to k nevydržení, nechápala jsem její změnu, co jí najednou tak znervózňuje. Přikládala jsem to tomu, že nějak vycítila miminko a bojí se, že přijde o pozornost. Už tehdy mi ale začínala zrcadlit, že nedostatek pozornosti pociťuji já sama a že něco nehraje. Začínala jsem si všímat, jak se najednou manžel začal více odtrhávat, chtěl dělat všechno to, co já jsem právě nemohla, a tak jsme víc a víc trávili čas každý sám. Čím víc jsem byla unavenější, tím víc on chtěl pohybu a živosti. Čím víc jsem chtěla mazlení nebo povídání, tím víc on potřeboval samotu a klid. Jako bychom se vzájemně odpuzovali. Říkala jsem si, že si jen potřebuje zvyknout na novou situaci.

 

Postupně jsem však začínala cítit, že něco není v pořádku. Přála jsem si trávit s ním více času, cítit oporu a bezpečí a zejména jeho zájem o mě i miminko. Čím více jsem po tom toužila, tím méně jsem to dostávala. Dostala jsem se do začarovaného kruhu. Z přání se stala potřeba a já začala na manžela tlačit. Všechny pocity jsem prožívala velmi intenzivně a mnohokrát kvůli tomu plakala.

Vzdání č.3: Upuštění od očekávání a potřeb

Denis se mi svěřil se svými obavami, zejména o peníze a o postavení v práci. Proto utíká do svého světa, kde chce být sám. S láskou se snažím chápat a být trpělivá a podporu si dávat sama. Uvědomuji si všechny emoce, které se mi vrací z dřívějších dob, zejména pocit ignorace z dětství. Přestávám na něj tlačit a zaměřuji se především sama na sebe. Věřím, že vše dopadne dobře, že je to jen otázka času a momentálního rozpoložení. A skutečně, následující týdny jsou pro mě krásné a užívám si více energie a rostoucí bříško.

 

Emoce se mi však stále vrací, a já ještě více a více pracuji na sebelásce. Na tom, abych si dala co nejvíc péče a pochopení. Souběžně s tím si uvědomuji, že se vztah s Denisem tváří čím dál více na přátelské než na manželské úrovni. Přijímám ale situaci takovou, jaká je, a jsem vděčná za všechno, co v životě mám. Jakýkoli negativní pocit, co vyvstane, přikládám své přehnané touze po pozornosti druhých. Cítím, že celou dobu jsem si chyběla já sama, ne nějaká láska „z venku“, od druhých lidí. Začínám být samostatnější, chodit na těhotenskou jógu, na břišní tance, trávím čas sama v přírodě nebo s přáteli. Tím víc se však s Denisem odcizujeme. Najednou když jsem sama, cítím se o moc lépe, a když jsme spolu, cítím nepříjemný pocit. Začínám si uvědomovat, že náš vztah má opravdu problém.

Vzdání č.4: Odpuštění

Chápu, že musím přijímat všechny ty negativní emoce v sobě. Nikoho neobviňovat, ani sebe. Naopak vidět to krásné, co ve vztahu mám, a zpracovávat si všechna dávná zranění. A zejména – odpouštět a být k sobě laskavá a milující. Dostávám se do dávných témat svého života až k problému s nedostatkem lásky a pozornosti od svého otce v dětství. Vidím jasně, jak mě vztah s Denisem k tomu zpět přivádí a jak mi pomáhá to v sobě postupně léčit. Odpouštím tatínkovi a jsem skutečně vděčná za všechnu lásku, kterou jsem kdy ve svém životě měla. Náhle se vše obrací a já cítím obrovskou úlevu a vděčnost!

 

Bohužel či bohudík, situace se velmi brzy mění. Stále se mi vrací divný pocit, intuice, potřeba vztah řešit, jako by to snad chtěl náš nenarozený syn v bříšku. A tak začínám s Denisem mluvit a snažím se z něj dostat, co opravdu cítí a co chce. Zkrátka mi něco stále nehraje a nutí mě jednat. Denis přiznává, že není spokojený a že si není jistý, zda vůbec dítě chce nebo zda se mnou chce skutečně zůstávat. Intuice nelhala, ale stejně je to pro mě šok.

 

Náhle se ke mně dostávají články o harmonických vtazích plných intimity, na kterých musí oba partneři pracovat. Stále věřím, že s trochou úsilí se mezi námi vše zlepší a snažím se Denise otevírat čím dál víc. Přesto pociťuji smutek a začínám si všímat různých znamení, která mi ukazují, ať jdu za hlubším smyslem toho všeho. Stejně tak začínám cítit první kopání svého chlapečka, jako by mě chtěl k něčemu konečně dokopat…

Vzdání č.5: Přijetí nepřijatelných emocí

Přichází další AHA moment, kdy si uvědomuji, jak moc se snažím každému vyhovět, být ideální partnerkou, kamarádkou, lektorkou, dcerou… Jak si zakazuji projevovat nesouhlas, vztek a další negativní emoce.  Možná je načase neomlouvat stále chování druhých a začít si konečně říkat o to, co opravdu chci a co je pro mě důležité.

 

A tak začínám namísto tiché trpící oběti vyjadřovat vše, co se ve mně odehrává. A Denis se mi svěřuje s tím, že se mu nechce do vztahu investovat a má chuť všechno zahodit. Ledová sprcha. Ale i první smiřování se situací, že se možná skutečně rozejdeme. Vydávám ze sebe potlačený vztek a najednou vše vidím v jasných barvách. Je potřeba sebrat sílu a postavit se za to, co chci a co cítím, ne jen slepě čekat a doufat, nechávat se chlácholit a smiřovat se s rolí slabé nespokojené manželky, která v srdci touží po něčem víc.

 

V té stejné době si začínám psát s novým mužem, Davidem. Vztah s Denisem se stabilizuje, domluvíme se, že je důležité, abych byla před porodem v klidu a aby Teodorek netrpěl mými stresy, že tedy prozatím spolu budeme. Přesto je mezi námi bariéra, kterou si oba uvědomujeme. Poprvé se scházím s Davidem čistě na přátelské úrovni a samotnou mě zaskočí kouzlo, které na mě okamžitě přenese. Cítím jasné znamení, dar z nebes, příliv energie a dobré nálady, pomoc od Boha.

Vzdání č.6: Všechno je tak, jak má být

Začínám cítit vděčnost. Za vztah s Denisem, co pěkného mi dal a co já dala jemu. Vidím jeho smysl, nesnažím se ho mít už pod kontrolou a odevzdávám vše vyšší moci. Věřím celým svým srdcem, že je vše přesně tak, jak jsme si to oba vybrali, a jak si to vybral i náš syn Teodorek. Zažívám krásné momenty plné lásky a přítomnosti sama se sebou. A začínáme se scházet s Davidem a já jsem pokaždé ještě více ohromena energií, která mezi námi proudí. Nepřestávám děkovat!

 

A najednou se začíná vše zamotávat. Začínám se odpoutávat od Denise a začínám se připoutávat k Davidovi. Cítím něco moc krásného a silného, trávíme spolu čas a je to čím dál lepší. Bohužel nás oba sužují pocity nejistoty ohledně budoucnosti, strach z neopětované lásky, z komplikací, nedůvěra… Začíná další těžké období, souboj lásky a strachu. Tehdy ještě nechápu onu zamilovanost jako podnět k otevření svého srdce, jako nasměrování k vlastní lásce a radosti.

Vzdání č.7: Vzdání se kontroly

Po několika tvrdých dopadech na zem, touhy vše vzdát, uzavřít se, po mnoha prožitých emocích a neustálém řešení, jak vše bude a může být, se vzdávám veškeré kontroly nad budoucností. Dopadne to tak, jak má. Zažívám zvláštní pocity prázdnoty a prostoru. Přestávám tlačit, přestávám si dělat starosti, medituji a prožívám úchvatné zážitky sama v sobě. Napojuji se na svého syna v bříšku a nepřestávám věřit v lásku a smysl všeho tohoto dění. Taky se začínám smát. Své situaci, své dramatické situaci, svému příběhu připomínajícímu frašku. Pokládám se do proudu života a odpoutávám se od své egoické identity, která je už nadále neúnosná.

 

A náhle se vše začíná samo skládat bez úsilí. S Denisem se s láskou rozcházíme, s Davidem se s láskou ještě více stmelujeme a oba muži se spolu seznamují. Další okolnosti se dějí tak nějak samy a vše se připravuje na velkou změnu v mém životě.

Vzdání č. 8: Vzdání se své dosavadní identity

Přichází porod, který vše mění. Přichází nová etapa mého života, nová Hanka. Přichází vzdání se života, když ze sebe dostávám maximum, abych vytlačila svého syna po dlouhých hodinách na svět. V ten moment to přestávám být já. Skrze mě se děje něco nepopsatelného. Okamžitě se zamilovávám do toho malého tvorečka, kterého tisknu v náručí. Najednou na ničem jiném nezáleží. Ani na tom, že se se mnou David později rozchází, protože dostane strach. A ani na tom, že zůstáváme sami bez tatínka. Opouštím Prahu, opouštím náš krásný nový byt, své přátele, svého manžela a svůj dosavadní život. Opouštím své půl roku trvající životní drama. Opouštím i svá přesvědčení o lásce. Stojím nahá na začátku. A jediné, co mi dává sílu jít dál, je můj syn. Dar od Boha, který mě má zpět přivést k vlastní síle, k vědomí sebe sama a k sebelásce. Děkuji!

 

S láskou Honey

 

 

Štítky:, ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × one =