Sebedůvěra (nejen) v mateřství

17 února, 2019 Honey Zatím žádný komentář

Zná to každá. Nejistota, panika, strach, že si neumím poradit, že jsem na to sama, že mám obrovskou odpovědnost za to malé stvoření, které tak miluju. Věčné myšlenky „je to tak správně?“, „dělám to dobře?“ a taky často „co mám proboha dělat?“. Vylaďování se na miminko, na jeho potřeby, ale taky na ty své, na které během prvních několika měsících po porodu zapomínáme. Je to náročné, na tom se shodneme. A víme to jen my, maminky. Jak si více věřit? Jak více důvěřovat vlastní intuici?

Návody jsou na nic

Přečetla jsem za dobu těhotenství a prvního půl roku života mého syna kvanta doporučení, návodů, tipů a zaručených rad, že bych mohla psát encyklopedii. Vyslechla jsem si tisíce stereotypních přesvědčení, subjektivních pravd a bohužel i kritik a soudů od těch „zkušenějších“, kteří se tvářili, že chtějí pomoci, spíše ale jen potřebovali sami sebe ujistit, že oni to dělali a dělají správně. Projížděla jsem zkušenosti jiných maminek, blogy a diskuze, názory odborníků a všelijaké průzkumy o tom, co je opravdu zdravé a nejlepší pro naše děti. A výsledek?

 

Čím více protichůdných názorů, tím větší zmatek a ještě větší nejistota, která paradoxně vede k uvědomění, že každou věc lze nahlížet z tisíce úhlů pohledu a pro každého je správná a pravdivá jinak. A tak není důležité, co platí pro jiné, a co objevily výzkumy, ale hlavně a především, co cítíme samy. Každá to máme jinak. A čemu věříme, to se stává skutečností. Pokud nám vyhovuje nějaký postup, který sice nikdo neschvaluje, ale my i naše dítě jsme spokojení a cítíme, že je to pro nás oba ten nejlepší možný přístup, pak je pro nás správný. Jednoduché. Přečíst si nějakou zkušenost či průzkum může být obohacující nebo inspirující, ale ve výsledku je to stejně vždy o tom, v čem se cítíme dobře.

Chyby jsou potřebné

Jak se často říká, každé dítě je jiné, každé potřebuje něco jiného, a hlavně i každá matka je jiná a má jiné představy a hodnoty. A naše dítě je vždy jen jejich odrazem. A proto, maminky, věřte svému úsudku, a to i přesto, že můžete časem přijít na lepší řešení a možnosti a své přesvědčení plynule přehodnocovat. Na tom není nic špatného. Celé rodičovství je o učení, jak být dobrým rodičem. A vždycky děláme maximum, co v danou chvíli a s danými znalostmi a možnostmi dokážeme.

Zvolme lásku namísto technik

Mateřství je přece tak přirozená věc. Každá matka se umí postarat o své dítě. A nepotřebuje k tomu knihy a návody. Stačí se řídit tím, co jí říká srdce. A proto je každá matka správná a nejlepší možná matka pro své děťátko. Důležitější než vybraná technika výchovy je láska, kterou do rodičovství vkládáme. Opravdová láska a otevřené srdce, jistota, která jej doprovází, a trpělivost a pokora, která automaticky vyplývá. Jedině to naše dítě skutečně potřebuje a jedině to potřebujeme i my a naše duše.

 

Celé je to jen o naší duši, která nás volá k sobě, abychom s ní společně pluli na vlnách radosti a odevzdání, upustili od všech tlaků a tabulek a zapomněli na měřítka, kterými se neustále srovnáváme s druhými. Jde tady o to, jak sami sobě důvěřujeme, a důvěra vykvétá až z láskyplného srdce, které se nebojí zazářit skrze hustou mlhu strachů a pochyb, protože ví, že každá mlha je jen smyšlená, kdežto srdce a jeho láska jsou skutečné.

 

S láskou Honey

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *