Žijte život jako umění

22 ledna, 2016 Honey 2 komentáře

Absolutní přítomnost

Jaké by bylo, kdybyste dokázali na jeden jediný den vypnout svůj automat nastavený na program „Další stereotypní den“? Jaký by byl den, ve kterém byste byli naprosto vědomí? Den bez jediné myšlenky, naprosto beze strachu, bez jakékoli vzpomínky a jakéhokoli očekávání. Jak by vypadal den bez jediného vašeho problému, který je potřeba vyřešit? Zkuste si představit jeden jediný den vaší absolutní přítomnosti. Zkuste si představit umění žít život naprosto vědomě.

Nebyl by takový den naprosto úžasný, naplněný a dechberoucí? Představte si sami sebe – jste dokonale uvolnění, všechno z vás konečně spadlo… Prociťte ten pocit naprostého bezpečí, jako byste se konečně vrátili tam, kde jste opravdu doma. Prožijte si v duchu tu pulzující radost a neskonalé nadšení z každého okamžiku. Představte si, že takový den můžete skutečně prožít…

Umění prožít nejkrásnější ráno

Probudíte se do nového dne. Otevřete oči. Jste – prostě si jen užíváte uvědomění, že existujete. Po nekonečně dlouhou dobu vnímáte jen svůj dech, rytmus svého srdce, život proudící ve vašem těle. Cítíte celé své tělo v jeho dokonalosti a kráse, každičkou jeho část a zaplavujete jej svým vědomím a světlem. Necháváte jím proudit lásku. Jste maximálně vděční za život, za další den na tomto světě. Zaposloucháte se do všech zvuků okolo, vnímáte jeden za druhým a pak všechny najednou.

Prohlížíte si místnost a všechny věci v ní, jako byste je viděli poprvé. Každá ta věc má svůj jedinečný smysl, je svým způsobem dokonalá a jednoduše krásná. Vnímáte kouzelnost světel, vůní a doteků na svém těle, naprosto se opájíte všemi svými smysly. Začnete pozvolna protahovat své tělo a libovat si v pocitech naprostého uvolnění a rozkoše.

Rozhodnete se vstát a začít zkoumat další věci. Postavíte se a kráčíte po zemi, pokládáte jednu nohu za druhou a vnímáte dotek svého chodidla se zemí, lehkost svých pohybů a sílu svého těla. Při každém kroku cítíte nesmírnou vděčnost za to, že můžete chodit a hýbat se. Cítíte vděčnost za podlahu, po které můžete jít, vnímáte její strukturu, zvuk, který chůzí vytváříte, souhru všech svalů ve svém těle, které vám umožňují chůzi.

Dojdete do koupelny, zmáčknete vypínač a jediným jeho stiskem se v koupelně rozzáří světlo. Přistoupíte k umyvadlu, pohnete baterií a začne téct voda – vnímáte její uklidňující zvuk, strukturu, čistotu a prostou krásu… Naberete trochu vody do rukou a prohlížíte si, jak z nich stéká a kape, cítíte její teplotu, opláchnete si obličej a opájíte se svěžím pocitem s nepopsatelnou rozkoší, napijete se jí a okamžitě vás zaplaví příjemný pocit naplnění a osvěžení…

Umění jménem přítomnost

Nyní se bavíme jen o prvních pár minutách vašeho každodenního života. Možná o jediné minutě. Jaké by bylo praktikovat toto umění po celý následující den? Jaké by bylo praktikovat jej po celý váš zbylý život? Jaké by bylo radovat se z každé věci, kterou spatříte, které se dotknete nebo ji použijete? Jaké by bylo absolutně vnímat všechno kolem sebe, veškeré zvuky, vůně, chutě, každý strom, každou květinu, záři slunce, každý mrak…? Naplno vnímat krásu každé formy tohoto světa. Naplno být tady a teď. Být vděčný za každodenní zázraky jako je čerstvá voda nebo jídlo. Opájet se každou vteřinou, každým okamžikem, naplno využívat všechny smysly, naplno vnímat druhé lidi, kouzlo přírody, zázrak života…?

Tomu já říkám umění života. Tančit každým dnem, nechat projevit všechen vděk a všechnu lásku, kterou v sobě máme a nechat ji zářit do celého světa. Smát se, radovat se, skákat radostí… Jak byste něco takového nemohli chtít dělat? Jak byste něco takového jako je zázrak života mohli ignorovat? Jak je možné si toho všeho prostě nevšímat? Buďte jako děti. Prožívejte každý den jako byste se do něj narodili a na jeho konci zase umřeli. Buďte umělcem, buďte tvůrcem. Žijte jednoduše a prostě a přitom naplněně a bohatě. Oslavujte každý den! Žít jinak je bláznovství.

S láskou Honey

Štítky:

2 Comments on “Žijte život jako umění

  1. Od nového roku, respektive od 11.1. zkouším žít nově – lehce.
    Vaše články mi v tom hodně pomohly a pomáhají, zrovna tenhle mi sednul, jak prdelka na hrnec:-)
    Dekuju a těším se na další.
    Monika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × five =